fi_FI
  • sv_SE ?>
  • ?>

Ostoskori:

0 tuotetta - 0,00 €
Ostoskori on tyhjä.

Edullinen varaosakauppa!

Lisää kuvia

ÖLJYPOHJA ALFA ROMEO/FIAT/LANCIA/OPEL/SUZUKI

Esittely



Öljypohja
on moottorin lohkoon kiinnitettävä öljysäiliö, jonka tarkoitus on varastoida moottoriöljyä ja taata öljypumpulle jatkuva öljynsaanti. Öljypoja suojaa moottoria alhaalta. Euroopassa valmistetut, laadukkaat öljypohjat on valmistettu joko korkealaatuisesta alumiinista tai teräksestä. Valmistusprosessissa noudatetaan ISO9001 standardin ja EU:n direktiivien tiukkoja sääntöjä ja ohjeita. Meiltä nyt huippulaadukkaat öljypohjat nyt edulliseen hintaan, niin henkilö- kuin pakettiautoihin!

   




Toimitusaika: 1-9 pv

Normaali Hinta: 135,00 €

Alennettu Hinta: 85,98 €

TAI

Lisätietoja



ALFA ROMEO

GIULIETTA (940) 04/2010 -
MITO (955) 09/2008 -



FIAT

BRAVO II (198) 04/2007 --
DOBLO TILA-AUTO (152, 263) 02/2010 --
DOBLO UMPI- / IKKUNAKORI (263) 02/2010 --



LANCIA

DELTA III (844) 08/2008 – 08/2014
OPEL COMBO TOUR (X12) 02/2012 --
COMBO UMPI- / IKKUNAKORI (X12) 02/2012 --



SUZUKI

SX4 S-CROSS 08/2013 --


Yleistä öljypohjasta:


Öljypohja on yksi tärkeä osa auton voitelujärjestelmää ja se sijaitsee moottorilohkon alaosassa. Moottorin voitelujärjestelmä huolehtii tasaisesta öljynvirtauksesta, sopivalla paineella jokaiselle moottorin liikkuvalle osalle. Öljy kiertää oikeaksi säädetyllä paineella pumpun avulla öljypohjan sumpusta öljynsuodattimeen ja sieltä moottorin laakereihin. Oikean paineen voi todeta auton kojetaulussa olevasta öljynpainemittarista. Öljypohja voi automallista riippuen pitää sisällään 2 - 10 litraa öljyä. Öljypohjassa on lisäksi kierteellinen öljynlaskutulppa, josta vanha öljy poistetaan öljynvaihdon yhteydessä. Öljytulppa on yleensä varustettu magneetilla jonka tarkoitus on kerätä kaikki mahdolliset metallilastut ja estää niiden pääsy moottoriin.

Milloin kannattaa tarkistaa/uusia öljypohja?

- Huomaat pysäköidyn autosi alla öljyä
- Huomattavia vahinkoja osassa (halkeamia,kulumia,murtumia)

Öljypohjan kulumiseen vaikuttavia tekijöitä

- Osaan kohdistuneet kovat iskut
- Tiivisteiden kuluminen
- Kosteus

Tekniset tiedot

Nimi ÖLJYPOHJA ALFA ROMEO/FIAT/LANCIA/OPEL/SUZUKI
Tuotenumero 100-00-062
Materiaali Alumiini
Yhteensopivat automallit ALFA ROMEO GIULIETTA (940) 04/2010 - 1.6 JTDM (77KW),
ALFA ROMEO MITO (955) 09/2008 - 1.6 JTDM (88KW),
FIAT BRAVO II (198) 04/2007 -- 1.6 D MULTIJET (88KW),
FIAT BRAVO II (198) 04/2007 -- 1.6 D MULTIJET (77KW),
FIAT DOBLO TILA-AUTO (152, 263) 02/2010 -- 1.6 D MULTIJET (66KW),
FIAT DOBLO TILA-AUTO (152, 263) 02/2010 -- 1.6 D MULTIJET (77KW),
FIAT DOBLO UMPI- / IKKUNAKORI (263) 02/2010 -- 1.6 D MULTIJET (66KW),
FIAT DOBLO UMPI- / IKKUNAKORI (263) 02/2010 -- 1.6 D MULTIJET (74KW),
FIAT DOBLO UMPI- / IKKUNAKORI (263) 02/2010 -- 1.6 D MULTIJET (77KW),
LANCIA DELTA III (844) 08/2008 – 08/2014 1.6 D MULTIJET (85KW),
LANCIA DELTA III (844) 08/2008 – 08/2014 1.6 D MULTIJET (88KW),
OPEL COMBO TOUR (X12) 02/2012 -- 1.6 CDTI (66KW),
OPEL COMBO TOUR (X12) 02/2012 -- 1.6 CDTI (77KW),
OPEL COMBO UMPI- / IKKUNAKORI (X12) 02/2012 -- 1.6 CDTI (77KW),
OPEL COMBO UMPI- / IKKUNAKORI (X12) 02/2012 -- 1.6 CDTI (66KW),
SUZUKI SX4 S-CROSS 08/2013 -- 1.6 DDIS (88KW)
Vertailukoodit OE 55222613
KLOKKERHOLM 2043473
KRAFT AUTOMOTIVE 1323008
FIXUS 200-2043473
VAICO V24-0673
FIAT 55222621
OPEL 0652247
OPEL 55222621