fi_FI
  • sv_SE ?>
  • ?>

Ostoskori:

0 tuotetta - 0,00 €
Ostoskori on tyhjä.

Edullinen varaosakauppa!

Lisää kuvia

ÖLJYPOHJA AUDI/VW

Esittely



Öljypohja
on moottorin lohkoon kiinnitettävä öljysäiliö, jonka tarkoitus on varastoida moottoriöljyä ja taata öljypumpulle jatkuva öljynsaanti. Öljypoja suojaa moottoria alhaalta. Euroopassa valmistetut, laadukkaat öljypohjat on valmistettu joko korkealaatuisesta alumiinista tai teräksestä. Valmistusprosessissa noudatetaan ISO9001 standardin ja EU:n direktiivien tiukkoja sääntöjä ja ohjeita. Meiltä nyt huippulaadukkaat öljypohjat nyt edulliseen hintaan, niin henkilö- kuin pakettiautoihin!
 



Toimitusaika: 1-9 pv

Normaali Hinta: 34,90 €

Alennettu Hinta: 19,98 €

TAI

Lisätietoja




 AUDI
100 (44, 44Q, C3) 08/1982 - 07/1991
100 (4A, C4) 12/1990 - 06/1994
100 AVANT (44, 44Q, C3) 08/1982 - 11/1990
100 AVANT (4A, C4) 12/1990 - 07/1994
80 (8C, B4) 09/1991 - 12/1994
80 (81, 85, B2) 08/1978 - 08/1986
80 (89, 89Q, 8A, B3) 06/1986 - 10/1991
80 AVANT (8C, B4) 09/1991 - 01/1996
A6 (4A, C4) 06/1994 - 10/1997
A6 AVANT (4A, C4) 06/1994 - 12/199
7 CABRIOLET (8G7, B4) 05/1991 - 08/2000
COUPE (81, 85) 08/1980 - 10/1988
COUPE (89, 8B) 10/1988 - 12/1996



 VOLKSWAGEN
PASSAT (32B) 08/1980 - 03/1988
PASSAT SEDAN (32B) 01/1985 - 03/1988
SANTANA (32B) 08/1981 - 12/1984

Yleistä öljypohjasta:

Öljypohja on yksi tärkeä osa auton voitelujärjestelmää ja se sijaitsee moottorilohkon alaosassa. Moottorin voitelujärjestelmä huolehtii tasaisesta öljynvirtauksesta, sopivalla paineella jokaiselle moottorin liikkuvalle osalle. Öljy kiertää oikeaksi säädetyllä paineella pumpun avulla öljypohjan sumpusta öljynsuodattimeen ja sieltä moottorin laakereihin. Oikean paineen voi todeta auton kojetaulussa olevasta öljynpainemittarista. Öljypohja voi automallista riippuen pitää sisällään 2 - 10 litraa öljyä. Öljypohjassa on lisäksi kierteellinen öljynlaskutulppa, josta vanha öljy poistetaan öljynvaihdon yhteydessä. Öljytulppa on yleensä varustettu magneetilla jonka tarkoitus on kerätä kaikki mahdolliset metallilastut ja estää niiden pääsy moottoriin.

Milloin kannattaa tarkistaa/uusia öljypohja?

- Huomaat pysäköidyn autosi alla öljyä
- Huomattavia vahinkoja osassa (halkeamia,kulumia,murt
umia)

Öljypohjan kulumiseen vaikuttavia tekijöitä

- Osaan kohdistuneet kovat iskut
- Tiivisteiden kuluminen
- Kosteus

Tekniset tiedot

Nimi ÖLJYPOHJA AUDI/VW
Tuotenumero 100-00-034
Materiaali Teräs
Yhteensopivat automallit AUDI 100 (44, 44Q, C3) 08/1982 - 07/1991 1.8 (66KW),
AUDI 100 (44, 44Q, C3) 08/1982 - 07/1991 1.8 KAT (66KW),
AUDI 100 (4A, C4) 12/1990 - 06/1994 2.0 (74KW) AAE,
AUDI 100 (4A, C4) 12/1990 - 06/1994 2.0 E (85KW) AAD, ABK,
AUDI 100 AVANT (44, 44Q, C3) 08/1982 - 11/1990 1.8 (66KW),
AUDI 100 AVANT (4A, C4) 12/1990 - 07/1994 2.0 E (74KW) AAE,
AUDI 100 AVANT (4A, C4) 12/1990 - 07/1994 2.0 E (85KW) AAD, ABK,
AUDI 80 (8C, B4) 09/1991 - 12/1994 1.6 E (74KW) ADA,
AUDI 80 (8C, B4) 09/1991 - 12/1994 1.9 TD (55KW) AAZ,
AUDI 80 (8C, B4) 09/1991 - 12/1994 2.0 (66KW) ABT,
AUDI 80 (8C, B4) 09/1991 - 12/1994 2.0 E (85KW) ABK,
AUDI 80 (8C, B4) 09/1991 - 12/1994 2.0 E 16V (103KW) ACE,
AUDI 80 (8C, B4) 09/1991 - 12/1994 2.0 E 16V QUATTRO (103KW) ACE,
AUDI 80 (8C, B4) 09/1991 - 12/1994 2.0 E QUATTRO (85KW) ABK,
AUDI 80 (81, 85, B2) 08/1978 - 08/1986 1.6 (55KW),
AUDI 80 (81, 85, B2) 08/1978 - 08/1986 1.6 D (40KW),
AUDI 80 (81, 85, B2) 08/1978 - 08/1986 1.8 (66KW),
AUDI 80 (81, 85, B2) 08/1978 - 08/1986 1.8 CC QUATTRO (85Q) (66KW),
AUDI 80 (81, 85, B2) 08/1978 - 08/1986 1.8 GTE (82KW),
AUDI 80 (81, 85, B2) 08/1978 - 08/1986 1.8 GTE QUATTRO (85Q) (81KW),
AUDI 80 (81, 85, B2) 08/1978 - 08/1986 1.8 GTE QUATTRO (85Q) (82KW),
AUDI 80 (89, 89Q, 8A, B3) 06/1986 - 10/1991 1.6 (51KW),
AUDI 80 (89, 89Q, 8A, B3) 06/1986 - 10/1991 1.6 D (40KW),
AUDI 80 (89, 89Q, 8A, B3) 06/1986 - 10/1991 1.8 (55KW),
AUDI 80 (89, 89Q, 8A, B3) 06/1986 - 10/1991 1.8 (83KW),
AUDI 80 (89, 89Q, 8A, B3) 06/1986 - 10/1991 1.8 E (82KW),
AUDI 80 (89, 89Q, 8A, B3) 06/1986 - 10/1991 1.8 E QUATTRO (82KW),
AUDI 80 (89, 89Q, 8A, B3) 06/1986 - 10/1991 1.8 S (65KW),
AUDI 80 (89, 89Q, 8A, B3) 06/1986 - 10/1991 1.8 S (66KW),
AUDI 80 (89, 89Q, 8A, B3) 06/1986 - 10/1991 1.8 S QUATTRO (66KW),
AUDI 80 (89, 89Q, 8A, B3) 06/1986 - 10/1991 1.9 D (50KW),
AUDI 80 (89, 89Q, 8A, B3) 06/1986 - 10/1991 2.0 (82KW),
AUDI 80 (89, 89Q, 8A, B3) 06/1986 - 10/1991 2.0 E (83KW),
AUDI 80 (89, 89Q, 8A, B3) 06/1986 - 10/1991 2.0 E 16V (101KW),
AUDI 80 (89, 89Q, 8A, B3) 06/1986 - 10/1991 2.0 E 16V QUATTRO (101KW),
AUDI 80 (89, 89Q, 8A, B3) 06/1986 - 10/1991 2.0 E QUATTRO (83KW),
AUDI 80 (89, 89Q, 8A, B3) 06/1986 - 10/1991 2.0 QUATTRO (85KW),
AUDI 80 AVANT (8C, B4) 09/1991 - 01/1996 1.6 E (74KW) ADA,
AUDI 80 AVANT (8C, B4) 09/1991 - 01/1996 1.9 TD (55KW) AAZ,
AUDI 80 AVANT (8C, B4) 09/1991 - 01/1996 2.0 (66KW) ABT,
AUDI 80 AVANT (8C, B4) 09/1991 - 01/1996 2.0 E (85KW) ABK,
AUDI 80 AVANT (8C, B4) 09/1991 - 01/1996 2.0 E 16V (103KW) ACE,
AUDI 80 AVANT (8C, B4) 09/1991 - 01/1996 2.0 E 16V QUATTRO (103KW) ACE,
AUDI A6 (4A, C4) 06/1994 - 10/1997 2.0 (74KW) AAE,
AUDI A6 (4A, C4) 06/1994 - 10/1997 2.0 (85KW) ABK,
AUDI A6 AVANT (4A, C4) 06/1994 - 12/1997 2.0 (85KW) ABK,
AUDI A6 AVANT (4A, C4) 06/1994 - 12/1997 2.0 16V (103KW) ACE,
AUDI A6 AVANT (4A, C4) 06/1994 - 12/1997 2.0 16V QUATTRO (103KW) ACE,
AUDI CABRIOLET (8G7, B4) 05/1991 - 08/2000 2.0 E (85KW) ABK,
AUDI COUPE (81, 85) 08/1980 - 10/1988 1.8 GT (66KW) DS, JV,
AUDI COUPE (89, 8B) 10/1988 - 12/1996 1.8 (82KW) DZ,
AUDI COUPE (89, 8B) 10/1988 - 12/1996 2.0 (83KW) 3A,
AUDI COUPE (89, 8B) 10/1988 - 12/1996 2.0 (85KW) AAD, ABK,
VW PASSAT (32B) 08/1980 - 03/1988 1.6 D (40KW) CR, JK,
VW PASSAT (32B) 08/1980 - 03/1988 1.8 (66KW) JV, DS, JN,
VW PASSAT SEDAN (32B) 01/1985 - 03/1988 1.8 (66KW) DS, JN,
VW SANTANA (32B) 08/1981 - 12/1984 1.6 (55KW) WV,
VW SANTANA (32B) 08/1981 - 12/1984 1.6 D (40KW) CR, JK,
VW SANTANA (32B) 08/1981 - 12/1984 1.8 (66KW) DS
Vertailukoodit AUTOMEGA 3,01031E+11
FEBI BILSTEIN 4592
JOHNS 130908-2
JP GROUP 1112900100
KLOKKERHOLM 9536470
MEYLE 1001030017
SCHLIECKMANN 95364700
SWAG 30904592
TOPRAN 101023
VAICO V10-0197
VAN WEZEL 05833070
VAN WEZEL 5833070
VW 026103601
VW 048103601
VW 053103601
VW 056103601
ECAR 1308MO-1
FIXUS 200-9536470